  • FST10045
FST10045
advertisement
Manufacturer No:
FST10045
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-FST10045
Package:
TO-249AB
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 45V - 100A Schottky Rectifier
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FST10045
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FST10045.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-249AB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Pitch
    2.54mm
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Orientation
    Right Angle
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-D3
  • Number of Contacts
    11
  • Number of Elements
    2
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    650mV @ 100A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    100A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1kA
  • Output Current-Max
    50A
  • Application
    POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    100A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V