  • FT1161128F66HLAAXP
FT1161128F66HLAAXP
advertisement
Manufacturer No:
FT1161128F66HLAAXP
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FT1161128F66HLAAXP
Package:
176-LQFP
Description:
1MB 1M x 8 FLASH TriCore™ 32-Bit Microcontroller TC116x Series SA*TC1161 66MHz 176-LQFP
Quantity:
In Stock : 4405
Step5Bar-code shipping tag
FT1161128F66HLAAXP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Supplier Device Package
    176-LQFP (24x24)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    TC116x
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    66MHz
  • Base Part Number
    SA*TC1161
  • Interface
    CAN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    1MB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    81
  • Speed
    66MHz
  • RAM Size
    48K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.42V~1.58V