  • FT311D-32Q1C-T
FT311D-32Q1C-T
advertisement
Manufacturer No:
FT311D-32Q1C-T
HK JDW NO:
350-FT311D-32Q1C-T
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
FT311D-32Q1C-T
Description:
2.97V~3.63V USB 2.0 UART Controllers Interface ICs 32 Pins Controller 32-VQFN Exposed Pad
Step5Bar-code shipping tag
FT311D-32Q1C-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    32-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Supplier Device Package
    32-QFN (7x7)
  • Weight
    188.609377mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Function
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    UART
  • Operating Supply Current
    25mA
  • Number of Ports
    1
  • Current - Supply
    25mA