  • FVT02506E47R00JE
FVT02506E47R00JE
advertisement
Manufacturer No:
FVT02506E47R00JE
HK JDW NO:
895-FVT02506E47R00JE
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
FVT02506E47R00JE
Description:
47Ohms, ±5%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FVT02506E47R00JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FVT
  • Size / Dimension
    0.563Diax2.000L 14.30mmx50.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    47Ohms
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Length
    50.8mm