  • FWX-2000AH
FWX-2000AH
advertisement
Manufacturer No:
FWX-2000AH
HK JDW NO:
256-FWX-2000AH
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
FWX-2000AH
Description:
Fuse 2000A 250V Bolt 88.9 X 65.79mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FWX-2000AH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    2.041166kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    FWX
  • Size / Dimension
    3.500Diax2.590L 88.90mmx65.79mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Socket
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    2kA
  • Current Rating
    2kA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UR
  • Current
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA
  • Melting I2t
    320000
  • Length
    65.786mm