  • FX10A-80P/8-SV1(91)
FX10A-80P/8-SV1(91)
advertisement
Manufacturer No:
FX10A-80P/8-SV1(91)
HK JDW NO:
355-FX10A-80P/8-SV1(91)
Package:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 80 Positions FunctionMax™ FX10 Gold SMD/SMT Bronze, Copper
Quantity:
In Stock : 959
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FX10A-80P/8-SV1(91)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze, Copper
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Number of Positions
    80
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    88
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    500μm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.177 4.50mm
  • Stack Height
    5mm