  • FX15S-51S-0.5SH
FX15S-51S-0.5SH
advertisement
Manufacturer No:
FX15S-51S-0.5SH
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX15S-51S-0.5SH
Package:
Datasheet:
FX15S-51S-0.5SH
Description:
CONN RCPT 51POS 1MM R/A SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX15S-51S-0.5SH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FX15
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Multi-Purpose
  • Number of Positions
    51
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    500μm
  • Total Number of Contacts
    51
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    80°C
  • Body Breadth
    0.173 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.175 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V