  • FX2-40S-1.27DS(71)
FX2-40S-1.27DS(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2-40S-1.27DS(71)
HK JDW NO:
355-FX2-40S-1.27DS(71)
Package:
Description:
CONN BTB RCPT 40POS R/A SOLDER
Step5Bar-code shipping tag
FX2-40S-1.27DS(71)
    Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Connector Type
    Receptacle
  • Type
    Board to Board
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    125V
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    1.27mm