  • FX20-100S-0.5SV10
FX20-100S-0.5SV10
advertisement
Manufacturer No:
FX20-100S-0.5SV10
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX20-100S-0.5SV10
Package:
Datasheet:
FX20-100S-0.5SV10
Purchasing and Inquiry
FX20-100S-0.5SV10 Overview
FX20-100S-0.5SV10 Features
FunctionMax? FX20 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
FX20-100S-0.5SV10 Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX20-100S-0.5SV10 Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Industrial Automation
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Instrumentation
  • Datacom
  • Communication
  • Data Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Military Technology
Step5Bar-code shipping tag
FX20-100S-0.5SV10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FunctionMax™ FX20
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    70mOhm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Contact Row Spacing
    0.106 inch
  • Insulator Color
    BLACK
  • Height Above Board
    0.720 18.30mm
  • Stack Height (Mating)
    25mm 30mm