  • FX2BA-60SA-1.27R
FX2BA-60SA-1.27R
advertisement
Manufacturer No:
FX2BA-60SA-1.27R
HK JDW NO:
355-FX2BA-60SA-1.27R
Package:
Datasheet:
FX2BA-60SA-1.27R
Description:
CONN SOCKET 60POS 1.27MM (4PCS)
Step5Bar-code shipping tag
FX2BA-60SA-1.27R
    Gold
  • Mount
    Free Hanging
  • Housing Material
    PBT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    IDC
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    IDC, Receptacle, Socket
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    125V
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    MATTE TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Pitch
    1.27mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    60
  • Wire/Cable Type
    Ribbon
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG