  • FX2BA-80SA-1.27R
FX2BA-80SA-1.27R
advertisement
Manufacturer No:
FX2BA-80SA-1.27R
HK JDW NO:
355-FX2BA-80SA-1.27R
Package:
Datasheet:
FX2BA-80SA-1.27R
Description:
CONN SOCKET 80POS 1.27MM (4PCS)
Step5Bar-code shipping tag
FX2BA-80SA-1.27R
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Rated
    125V
  • Additional Feature
    UNLOCK CABLE TYPE
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    80
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.516 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG