  • FX2CA-100P-1.27DSA
FX2CA-100P-1.27DSA
advertisement
Manufacturer No:
FX2CA-100P-1.27DSA
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2CA-100P-1.27DSA
Package:
Description:
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2CA-100P-1.27DSA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION, POLARIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    4
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    100
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.335 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length - Termination
    0.13 inch