  • FX2CA1-68P-1.27DSAL(71)
FX2CA1-68P-1.27DSAL(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2CA1-68P-1.27DSAL(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2CA1-68P-1.27DSAL(71)
Package:
Description:
HEADER, 1.27MM, 13 15 STACK, 68WAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2CA1-68P-1.27DSAL(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    BOARD
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Rows
    4
  • Voltage - Rated
    125V
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Contacts
    68
  • Contact Gender
    MALE
  • Row Spacing
    1.905 mm