  • FX2CA2-20S-1.27DSA
FX2CA2-20S-1.27DSA
advertisement
Manufacturer No:
FX2CA2-20S-1.27DSA
HK JDW NO:
355-FX2CA2-20S-1.27DSA
Package:
Description:
CONN RECEPT VERT 20POS 1.27MM
Step5Bar-code shipping tag
FX2CA2-20S-1.27DSA
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    BOARD
  • Housing Material
    Polyamide
  • Mounting Style
    STRAIGHT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION, POLARIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.896 inch
  • Number Of PCB Rows
    4
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    20
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length - Termination
    0.13 inch