  • FX4C1-80P-1.27DSA(71)
FX4C1-80P-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX4C1-80P-1.27DSA(71)
HK JDW NO:
355-FX4C1-80P-1.27DSA(71)
Package:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 80 Positions FX4 Gold PHOSPHOR BRONZE
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FX4C1-80P-1.27DSA(71)
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
    Through Hole
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    4
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Termination Type
    SOLDER
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Durability
    300 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BEIGE
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Height Above Board
    0.197 5.00mm
  • Stack Height (Mating)
    6mm 8mm 9mm