  • FX4C2-32S-1.27DSA(71)
FX4C2-32S-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX4C2-32S-1.27DSA(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX4C2-32S-1.27DSA(71)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 32 Positions FX4 Gold PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
FX4C2-32S-1.27DSA(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FX4
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    32
  • Number of Rows
    2
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    32
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Termination Type
    SOLDER
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Height Above Board
    0.236 6.00mm
  • Stack Height (Mating)
    7mm 8mm 10mm