  • FX6A-50S-0.8SV2(91)
FX6A-50S-0.8SV2(91)
advertisement
Manufacturer No:
FX6A-50S-0.8SV2(91)
HK JDW NO:
355-FX6A-50S-0.8SV2(91)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 50 Positions FX6 Gold PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
FX6A-50S-0.8SV2(91)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
    Surface Mount
  • Insulation Material
    POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    50
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.094 inch
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.8006 mm
  • Durability
    100 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BROWN
  • Height Above Board
    0.236 6.00mm
  • Stack Height (Mating)
    7mm 8mm 9mm