  • FX8C-80P-SV2(92)
FX8C-80P-SV2(92)
advertisement
Manufacturer No:
FX8C-80P-SV2(92)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX8C-80P-SV2(92)
Package:
Datasheet:
FX8C-80P-SV2(92)
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 80 Positions FunctionMax™ FX8C Gold PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
FX8C-80P-SV2(92)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FunctionMax™ FX8C
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.024 0.60mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Height Above Board
    0.254 6.45mm
  • Stack Height (Mating)
    7mm 12mm