  • FZ250R65KE3NPSA1
FZ250R65KE3NPSA1
advertisement
Manufacturer No:
FZ250R65KE3NPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FZ250R65KE3NPSA1
Package:
Module
Datasheet:
FZ250R65KE3NPSA1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 6.5KV 250A 5-pin IHV73-6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FZ250R65KE3NPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -50°C~125°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    4800W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    6.5kV
  • Max Collector Current
    250A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    6500V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    500A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    4800W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.4V @ 15V, 250A
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    69nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    3.4 V