  • G2R-1A-T-AC24
G2R-1A-T-AC24
advertisement
Manufacturer No:
G2R-1A-T-AC24
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G2R-1A-T-AC24
Package:
Datasheet:
G2R-1A-T-AC24
Description:
Power Relay 24VAC 10A SPST-NO (( 45mm 14mm 38mm)) Bracket Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G2R-1A-T-AC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Power Rating
    900 mW
  • Depth
    14 mm
  • Current Rating
    10 A
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Max Voltage Rating (AC)
    380 V
  • Max Current Rating
    10 A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    125 V
  • Contact Current Rating
    10 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    260 Ω
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    37.5 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Power Consumption
    900 mW
  • Coil Power
    900 mW
  • Coil Voltage (AC)
    24 V
  • Height
    29.5 mm
  • Length
    45 mm
  • Width
    14 mm