  • G2RL-1-CF-DC24
G2RL-1-CF-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G2RL-1-CF-DC24
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G2RL-1-CF-DC24
Package:
Datasheet:
G2RL-1-CF-DC24
Description:
Power Relay 24VDC 12A SPDT (( 29mm 12.7mm 15.7mm)) Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G2RL-1-CF-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    12 g
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Current Rating
    12 A
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Max Voltage Rating (AC)
    440 V
  • Max Current Rating
    12 A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    300 V
  • Contact Current Rating
    12 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.44 kΩ
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    16.7 mA
  • Release Time
    5 ms
  • Power Consumption
    6 mW
  • Coil Power
    400 mW
  • Coil Voltage (DC)
    24 V
  • Height
    15.7 mm
  • Length
    29 mm
  • Width
    12.7 mm