  • G4028H12B2-RS-WS
G4028H12B2-RS-WS
advertisement
Manufacturer No:
G4028H12B2-RS-WS
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-G4028H12B2-RS-WS
Package:
Datasheet:
G4028H12B2-RS-WS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G4028H12B2-RS-WS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.111lb 50.35g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Series
    G4028
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Alarm Sensor, Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.400A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    10000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    16.0 CFM (0.448m3/min)
  • Noise
    41.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.570 in H2O (142.0 Pa)