  • G5AK-234P-DC12
G5AK-234P-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G5AK-234P-DC12
HK JDW NO:
578-G5AK-234P-DC12
Package:
Datasheet:
G5AK-234P-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G5AK-234P-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    G5A
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    16mm
  • Body Breadth
    9.9 mm
  • Physical Dimension
    16mm X 9.9mm X 8.4mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    1A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Coil Resistance
    720Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@125VAC
  • Operate Time
    5ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    125VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    16.7mA
  • Release Time
    5 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@125VDC
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Body Height
    8.4mm