  • G6B-1114P-1-US-DC24
G6B-1114P-1-US-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6B-1114P-1-US-DC24
HK JDW NO:
578-G6B-1114P-1-US-DC24
Package:
Description:
Relay; E-Mech; Gen Purp; SPST-NO; 5A; Ctrl-V24DC; 380VAC; PCB; Thru-Hole; ReversePolarity
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6B-1114P-1-US-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    G6B
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    380V
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.88kOhms
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    380VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Height
    10mm
  • Length
    20mm
  • Width
    10mm