  • G6B-2214P-US-DC24
G6B-2214P-US-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6B-2214P-US-DC24
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6B-2214P-US-DC24
Package:
DIP
Datasheet:
G6B-2214P-US-DC24
Description:
Electromechanical Relay DPST-NO 5A 24VDC 1.92KOhm Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6B-2214P-US-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    4.5 g
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -25 °C
  • Depth
    11 mm
  • Current Rating
    5 A
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    380 V
  • Max Current Rating
    5 A
  • Throw Configuration
    DPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    125 V
  • Contact Current Rating
    5 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.92 kΩ
  • Operate Time
    10 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    12.5 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Power Consumption
    200 mW
  • Coil Power
    300 mW
  • Coil Voltage (DC)
    24 V
  • Length
    20 mm