  • G6J-2P-Y-DC12
G6J-2P-Y-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6J-2P-Y-DC12
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6J-2P-Y-DC12
Package:
DIP
Datasheet:
G6J-2P-Y-DC12
Description:
Signal Relay 12VDC 976.8Ohm 1A DPDT( (10.6mm 5.7mm 9mm)) THT Ultra-Compact and Slim Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6J-2P-Y-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1 g
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Depth
    5.7 mm
  • Current Rating
    1 A
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    125 V
  • Max Current Rating
    1 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    110 V
  • Contact Current Rating
    1 A
  • Relay Type
    Telecom
  • Coil Resistance
    976.8 Ω
  • Operate Time
    3 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    12.3 mA
  • Release Time
    3 ms
  • Power Consumption
    140 mW
  • Coil Power
    140 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Height
    9 mm
  • Length
    10.6 mm