  • G6RL-14-ASI-DC24
G6RL-14-ASI-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6RL-14-ASI-DC24
HK JDW NO:
578-G6RL-14-ASI-DC24
Package:
Datasheet:
G6RL-14-ASI-DC24
Description:
Power Relay 24VDC 10(NO)/8(NC)A SPDT (28.5mm 10mm 12.3mm) THT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6RL-14-ASI-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Indium (AgSnIn)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    7.8g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    G6RL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    TRAY
  • Reference Standard
    CUL; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    400V
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    300V
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.62kOhm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC - Nom
  • Coil Current
    9.2mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    8A
  • Coil Power
    220mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Width
    10mm
  • Body Height
    12.3mm
  • Length - Termination
    0.0032 inch