  • G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
advertisement
Manufacturer No:
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
HK JDW NO:
578-G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
Package:
Description:
Quantity:
In Stock : 3679
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Indium (AgSnIn)
  • Mount
    Brackets
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    G7L
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 75 V , COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 18 V
  • Reference Standard
    CE; CSA; TUV; UL
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Body Length or Diameter
    68.5mm
  • Body Breadth
    34.5 mm
  • Physical Dimension
    68.5mm x 34.5mm x 49mm
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    25A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPST
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    5.26kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    25A@220VAC
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    20.4mA
  • Release Time
    30 ms
  • Must Operate Voltage
    75VAC
  • Power Consumption
    2.5W
  • Coil Power
    2500mW
  • Must Release Voltage
    18VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    2000 Vrms
  • Coil Insulation
    Class B
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    4000 Vrms
  • Body Height
    49mm