  • G8P-1A4P-V-DC12
G8P-1A4P-V-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G8P-1A4P-V-DC12
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G8P-1A4P-V-DC12
Package:
Datasheet:
G8P-1A4P-V-DC12
Description:
Electromechanical Relay 12VDC 155Ohm 20ADC/30AAC SPST-NO (32.1x27.7x20.1)mm THT Power Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G8P-1A4P-V-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Manufacturer Package Identifier
    G8P-1A4P-V-DC12
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    105 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Current Rating
    30 A
  • Number of Contacts
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    30 A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    28 V
  • Contact Current Rating
    30 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    155 Ω
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    77 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Coil Power
    900 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Ambient Temperature Range High
    105 °C
  • Height
    20.1 mm