  • GA10K3A1B
GA10K3A1B
advertisement
Manufacturer No:
GA10K3A1B
HK JDW NO:
796-GA10K3A1B
Datasheet:
GA10K3A1B
Purchasing and Inquiry
GA10K3A1B Overview
GA10K3A1B Features
Package/Case: Bulk
I Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
GA10K3A1B Applications
There are a lot of TE Connectivity Measurement Specialties GA10K3A1B NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation of display contrast
  • Electronic Thermometers
  • Air-conditioning systems
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature regulation and measurement
  • Battery packs
Step5Bar-code shipping tag
GA10K3A1B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GA10K3A1B.
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    I
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    257°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    2.4mm
  • Resistance Tolerance
    ±0.2°C
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±0.5%
  • Diameter
    2.4mm
  • Length
    75.946mm