  • GA35XCP12-247
GA35XCP12-247
advertisement
Manufacturer No:
GA35XCP12-247
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-GA35XCP12-247
Package:
TO-247-3
Datasheet:
GA35XCP12-247
Description:
IGBT Transistors 1200V 35A SIC IGBT CoPak
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GA35XCP12-247
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Test Condition
    800V, 35A, 22 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 35A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    50nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    35A
  • Switching Energy
    2.66mJ (on), 4.35mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Input Type
    Standard
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3V
  • Reverse Recovery Time
    36 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3V