  • GBJL15005-BP
GBJL15005-BP
advertisement
Manufacturer No:
GBJL15005-BP
HK JDW NO:
543-GBJL15005-BP
Package:
4-SIP, GBJL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GBJL15005-BP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-SIP, GBJL
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T4
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 7.5A
  • Output Current-Max
    15A
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    240A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    50V
  • Breakdown Voltage-Min
    50V