  • GBO25-16NO1
GBO25-16NO1
advertisement
Manufacturer No:
GBO25-16NO1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-GBO25-16NO1
Package:
4-SIP, GBO
Datasheet:
GBO25-16NO1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GBO25-16NO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-SIP, GBO
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1600V
  • Power Dissipation
    35W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 12.5A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.5mA
  • Max Surge Current
    370A
  • Output Current-Max
    5A
  • Current - Average Rectified (Io)
    25A
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    390A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    370A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV
  • Height
    20.3mm
  • Length
    30.3mm
  • Width
    4.8mm