  • GBPC25005W-G
GBPC25005W-G
advertisement
Manufacturer No:
GBPC25005W-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-GBPC25005W-G
Package:
4-Square, GBPC-W
Datasheet:
GBPC25005W-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GBPC25005W-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-Square, GBPC-W
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    GBPC25005
  • JESD-30 Code
    S-XUFM-W4
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 12.5A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    25A
  • Current - Average Rectified (Io)
    25A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    350A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    50V
  • Breakdown Voltage-Min
    50V