  • GC2X50MPS06-227
GC2X50MPS06-227
advertisement
Manufacturer No:
GC2X50MPS06-227
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-GC2X50MPS06-227
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
Description:
Silicon Carbide Schottky Rectifier Diode 2 Independent No Recovery Time > 500mA (Io) -55°C~175°C SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
GC2X50MPS06-227
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 50A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    104A DC