  • GCM216R72A223KA37D
GCM216R72A223KA37D
advertisement
Manufacturer No:
GCM216R72A223KA37D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GCM216R72A223KA37D
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM216R72A223KA37D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
GCM216R72A223KA37D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
GCM216R72A223KA37D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM216R72A223KA37D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GCM216R72A223KA37D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    600μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm