  • GCM21BR72A563KA37L
GCM21BR72A563KA37L
advertisement
Manufacturer No:
GCM21BR72A563KA37L
HK JDW NO:
535-GCM21BR72A563KA37L
Package:
Datasheet:
Description:
0.056μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 2729
Step5Bar-code shipping tag
GCM21BR72A563KA37L
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm