  • GCQ1555C1H9R9BB01D
GCQ1555C1H9R9BB01D
advertisement
Manufacturer No:
GCQ1555C1H9R9BB01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GCQ1555C1H9R9BB01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
GCQ 9.9pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 13752
Step5Bar-code shipping tag
GCQ1555C1H9R9BB01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCQ
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    9.9pF
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm