  • GDZ16B-HE3-08
GDZ16B-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
GDZ16B-HE3-08
HK JDW NO:
884-GDZ16B-HE3-08
Datasheet:
GDZ16B-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 50Ohm ±4% 16V 100nA @ 12V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Quantity:
In Stock : 12909
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
GDZ16B-HE3-08
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.309128mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±4%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    10
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    50Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 12V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Reference Voltage
    16V
  • Zener Voltage
    16V
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%