  • GDZ2V4B-G3-08
GDZ2V4B-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
GDZ2V4B-G3-08
HK JDW NO:
884-GDZ2V4B-G3-08
Datasheet:
GDZ2V4B-G3-08
Description:
Zener Diodes 2.4Volt 0.2 Watt 2%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GDZ2V4B-G3-08
    SC-76, SOD-323
  • Weight
    3.997283mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    10
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    120μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    120μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    3.95%
  • Working Test Current
    5mA