  • GDZ5V6B-HG3-18
GDZ5V6B-HG3-18
advertisement
Manufacturer No:
GDZ5V6B-HG3-18
HK JDW NO:
884-GDZ5V6B-HG3-18
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
GDZ5V6B-HG3-18
Description:
60Ohms ±2% 5.6V 1μA @ 2.5V -55°C~150°C 200mW SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
GDZ5V6B-HG3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2.5V
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    60Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Supplier Device Package
    SOD-323
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C