  • GDZ6V8B-HE3-08
GDZ6V8B-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
GDZ6V8B-HE3-08
HK JDW NO:
884-GDZ6V8B-HE3-08
Datasheet:
GDZ6V8B-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 40Ohm ±2% 6.8V 500nA @ 3.5V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
GDZ6V8B-HE3-08
  • Weight
    4.309128mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    40Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 3.5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    2.06%
  • Working Test Current
    5mA