  • GDZ6V8LP3-7
GDZ6V8LP3-7
advertisement
Manufacturer No:
GDZ6V8LP3-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-GDZ6V8LP3-7
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
GDZ6V8LP3-7
Purchasing and Inquiry
GDZ6V8LP3-7 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 3.5V is required.A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.
GDZ6V8LP3-7 Features
reverse leakage current of 500nA @ 3.5V
500nA @ 3.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
GDZ6V8LP3-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated GDZ6V8LP3-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
GDZ6V8LP3-7
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    GDZ6V8
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 3.5V
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%