  • GF-125-0007
GF-125-0007
advertisement
Manufacturer No:
GF-125-0007
Manufacturer:
CW Industries
HK JDW NO:
209-GF-125-0007
Package:
Datasheet:
GF-125-0007
Description:
SWITCH SLIDE DPST 3A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GF-125-0007
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    COLD ROLLED STEEL
  • Actuator Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -10°C~104°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    GF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    1
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC 500mA DC
  • Current Rating
    3A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    15.9512mm
  • Body Breadth
    10.16 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.5A
  • Electrical Life
    6,000 Cycles
  • Mechanical Life
    10,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@125VAC
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    0.5A@125VDC
  • Actuator Color
    BLACK
  • Switch Travel
    3.61mm
  • Body Height
    7.239mm
  • Length - Termination
    0.25 inch
  • Actuator Length
    5.08mm