  • GKG30016
GKG30016
advertisement
Manufacturer No:
GKG30016
Manufacturer:
Sprague Goodman
HK JDW NO:
752-GKG30016
Package:
Datasheet:
GKG30016
Description:
Trimmer / Variable Capacitors 6.5-30pF 100V 85 DEG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GKG30016
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GKG30016.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    SURFTRIM® GKG
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    100V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2424
  • Q @ Freq
    200 @ 1MHz
  • Q Factor
    300
  • Adjustment Type
    Bottom
  • Capacitance Range
    6.5pF~30pF
  • Adjuster Orientation
    VERTICAL
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm