  • GLD150-48G
GLD150-48G
advertisement
Manufacturer No:
GLD150-48G
HK JDW NO:
732-GLD150-48G
Package:
Datasheet:
GLD150-48G
Description:
Quantity:
In Stock : 16680
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GLD150-48G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    21
  • Weight
    862g
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Published
    2001
  • Series
    GLD150 (150W)
  • Size / Dimension
    7.00Lx4.50W x 1.70 H 177.8mmx114.3mmx43.2mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    150W 180W Forced Air
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    80%
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    3.2A
  • Max Current Rating
    2.8A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Current - Output 1
    3.2A
  • Max Output Power
    150W
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    43.18mm