  • GM5EG95200A
GM5EG95200A
advertisement
Manufacturer No:
GM5EG95200A
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-GM5EG95200A
Package:
2-PLCC
Datasheet:
GM5EG95200A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GM5EG95200A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-PLCC
  • Supplier Device Package
    3528
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Green
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Forward Voltage
    2.1V
  • Luminous Intensity
    18.1 mcd
  • Millicandela Rating
    18.1mcd
  • Illumination Color
    Green
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength
    565 nm
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.8mm
  • Height (Max)
    1.90mm