  • GM5JV95200AE
GM5JV95200AE
advertisement
Manufacturer No:
GM5JV95200AE
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-GM5JV95200AE
Package:
2-PLCC
Datasheet:
GM5JV95200AE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GM5JV95200AE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-PLCC
  • Supplier Device Package
    3528
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Color
    Amber
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Forward Voltage
    2.2V
  • Luminous Intensity
    80 mcd
  • Millicandela Rating
    80mcd
  • Illumination Color
    Orange
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    591nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength
    588 nm
  • Wavelength - Dominant
    588nm
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.8mm
  • Height (Max)
    1.90mm