  • GMC7.3334J63K35TR12
GMC7.3334J63K35TR12
advertisement
Manufacturer No:
GMC7.3334J63K35TR12
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-GMC7.3334J63K35TR12
Package:
2824
Datasheet:
Description:
330nF Film Capacitor 5% 2824 SMD/SMT POLYETHYLENE NAPHTHALATE Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
GMC7.3334J63K35TR12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2824
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    POLYETHYLENE NAPHTHALATE
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    63V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40; STANDARD: IEC60384-23
  • HTS Code
  • Capacitance
    330nF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    6mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Height
    3.5mm
  • Length
    7.3mm