  • GNM1M2R71C104MAA1D
GNM1M2R71C104MAA1D
advertisement
Manufacturer No:
GNM1M2R71C104MAA1D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GNM1M2R71C104MAA1D
Package:
0504 (1410 Metric)
Purchasing and Inquiry
GNM1M2R71C104MAA1D Overview
Sitting at 0.022 0.55mm height, the maximum height is reached.Size/dimension is set to 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm.A temperature coefficient of X7R is assigned to it.There are no cases included with the product.A 640μm terminal pitch is used for this part.A voltage of 16V is required for the operation of this electrical part.
GNM1M2R71C104MAA1D Features
the maximal height is 0.022 0.55mm
with the size / dimension of 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
A temperature coefficient of X7R
a 640μm terminal pitch
GNM1M2R71C104MAA1D Applications
There are a lot of Murata Electronics GNM1M2R71C104MAA1D applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
GNM1M2R71C104MAA1D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0504 (1410 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    GNM
  • Size / Dimension
    0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    640μm
  • Depth
    1mm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Length
    1.37mm